szechenyi-terv-plusz-front
szechenyi-terv-plusz-front

TUDOMÁNYOS INTÉZETEK

Previous slide
Next slide

TUDOMÁNYOS INTÉZETEK

A Mezőgazdasági Intézete több, mint hét évtizede foglalkozik a legjelentősebb mezőgazdasági növények interdiszciplináris, egymásra épülő komplex kutatásával. Főbb tevékenységeik: a kalászosgabona-nemesítési-, kukoricanemesítési- és növénytermesztési kutatások, illetve alapkutatások, melyek a termesztett növények élettani, genetikai, genomikai, proteomikai, sejt- és molekuláris biológiai vizsgálataira irányulnak. Az elmúlt évtizedekben, a kor követelményeinek és a hazai igényeknek megfelelően változott a nemesítési stratégia, az alapkutatási tevékenység célja és eszköztára. Az alapkutatások eredményei beépülnek a gyakorlatorientált, gazdasági hasznot hozó alkalmazott kutatásokba. Az MGI növényfajtáival, szabadalmaival és növénytermesztési szaktanácsadási rendszerével meghatározó befolyással rendelkezik a magyar növénytermesztési ágazatra.

Több mint 140 éve, 1880-ban a filoxéra elleni védekezés kidolgozására az akkori kormány létrehozta az Országos Filoxéra Kísérleti Állomást, amely később Magyar Királyi Állami Rovartani Állomássá alakult. Ez 1932-ben egyesült a Magyar Királyi Állami Vetőmagvizsgáló és Növényélet- és Kórtani Állomással és így jött létre a minisztériumi fennhatóság alatt álló Növényvédelmi Kutató Intézet. Később az intézet saját kezdeményezésre a Magyar Tudományos Akadémia kutatóhálózatához csatlakozott (1981) és a kutatások az alkalmazott kutatások irányából inkább a növényvédelemmel kapcsolatos alapkutatások irányában mozdultak el. Önállóságát 2012-ig őrizte meg, amikor a martonvásári székhelyű MTA Agrártudományi Kutatóközponthoz csatolták, MTA ATK Növényvédelmi Intézet néven. 2019 szeptemberétől a többi akadémiai kutatóhellyel együtt az újonnan megalakult Eötvös Loránd Kutatási Hálózat tagja lett.

Az Intézet immáron több mint 70 éve végez talajtani felfedező- és alkalmazott kutatásokat, melyekben mindvégig fontos szerepet játszott (i) az emberi életminőség javítását szolgáló, ésszerű talajhasználat megteremtésének igénye, (ii) a talaj „minőség” védelme és sokoldalú funkcióképességének fenntartása és (iii) a talaj-környezet interakciók értékelése, modellezése, térképezése. A TAKI egy multi- és interdiszciplináris kutatóintézet, amely a környezet- és földtudományok, valamint az általánosabb értelemben vett agrár szakterületek (vidékfejlesztés, területi tervezés, mezőgazdasági vízgazdálkodás, etc.), illetve a környezet- és természetvédelem felé egyaránt nyitott.